مدیرعامل کارگزاری دلیران پارس در گفت و گو با فارس مطرح کرد:

کارگزاران بورس چگونه سهام عدالت را می‌فروشند/ توصیه به روش غیرمستقیم سهامداری

مدیرعامل کارگزاری دلیران پارس گفت: کارگزارانی که مباشر فروش سهام عدالت شده‌اند، پورتفوی سهام قابل فروش از طرف شرکت سپرده گذاری مرکزی به آنها اختصاص می‌یابد.

به گزارش  خبرگزاری فارس، تعداد 45 هزار و 633 نفر از مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت موضوع «کارگزاری‌ها صلاحیت تشخیص زمان فروش سهام عدالت را ندارند» خواستار پیگیری این موضوع و پاسخگویی مسئولان شده‌اند.

خبرنگار فارس در این زمینه با فرزاد نبی‌زاده رضائیه کارشناس بورس و مدیر عامل یک شرکت کارگزاری بورس تماس گرفت و این سؤال را مطرح کرد که کارگزاری‌ها چگونه 60 درصد از سهام عدالت مردم را به فروش می‌رسانند که وی گفت برای سهامداران عدالت دو روش مدیریت مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد که قبلا در سامانه سازمان خصوصی سازی برای سهام عدالت این روش‌ها توسط سهامداران عدالت انتخاب شده و اکنون فرصت انتخاب روش تمام شده است، اما کسانی که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند اکنون سهامشان در سبد سهام عدالت کارگزاری که به عنوان ناظر انتخاب کرده اند درج شده و توسط کارگزار قابل فروش میباشد.

وی افزود: تمام سفارش‌هایی که از سوی سهامداران عدالت ارائه شده است، توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تجمیع شده و در سبد کارگزار ناظر سهامداران درج میگردد. و به عنوان مثال اگر صد نفر از سهامداران کارگزاری الف را انتخاب کرده باشند 60 درصد از سهام این افراد در سامانه کارگزار مربوطه از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی قرار می‌گیرد و کارگزار عامل نیز با توجه به شرایط بازار درخواست‌هایی برای فروش را قرار می‌دهد و اگر مشتری پیدا شود، معمولا در بالاترین قیمت آن را به وکالت از سهامداران عدالت به فروش می‌رساند.

این کارشناس گفت: در روزهایی که شاخص کل بازار ریزش دارد و اکثر سهام نیز شاهد صف فروش هستند امکان فروش سهام عدالت وجود ندارد. 

نبی‌زاده افزود: وقتی سهام فروخته شد با استفاده از اطلاعات درج شده در سامانه واسط سهام عدالت، وجوه حاصل به حساب سهامداران مربوطه واریز میگردد.

وی همچنین درباره کسانی که روش مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت را برگزیده‌اند، گفت: این افراد در واقع سهامدار شرکت استانی مربوطه می‌شوند و به عنوان مثال اگر کسی تعداد 125 هزار سهام عدالت فلان شرکت سرمایه‌گذاری استان را در اختیار دارد، با داشتن کد بورسی می‌تواند همه این سهام و یا بخشی از آن را به فروش برساند.